Dzisiaj umieszczam dla Was użyteczny szablon, na którym kompleksowo zaplanujecie całe spotkanie. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy z Was z niej skorzystają. I nie jest to Excel.

Na arkuszu znajduje się wszystko, o czym pisałem w serii postów o facylitacji, co z punktu widzenia przygotowania spotkania jest istotne (cele, produkty, uczestnicy i wiele więcej). W szablonie umieszczam również pytanie, które pozwala zastanowić się, czy spotkanie jest jedynym sposobem na osiągnięcie zamierzonego celu. Być może cel można zrealizować innymi, tańszymi sposobami (pamiętaj, spotkanie lokuje cenny czas wielu osób). Odpowiadaj na nie zawsze i szczerze. I zobacz, ile Twoich planów spotkań skończy się tylko na tym punkcie… Pytanie o alternatywę dla spotkania nie jest moim pomysłem. Dzięki Artur za cenne lekcje. Odkąd sobie je zadaję, spotykam się mniej ale konkretnie. Czy koniecznie muszę zbierać ludzi żeby coś wypracować? A może cel zrealizuję w inny sposób, nie zabierając innym czas (10 osób * 1 godzina = 10 osobo godzin, które można by poświęcić na inne ciekawe i pożyteczne rzeczy)?

Wydrukuj arkusz i uzupełnij długopisem, ołówkiem, czymkolwiek co pisze. To pomoc dla Ciebie. Z doświadczenia wiem, że bez planowania ciężko jest zebrać myśli i przeprowadzić dobry warsztat.

Pamiętaj. Cel ma być SMART. Uczestnicy odpowiednio dobrani do treści i formy. Plan przebiegu spotkania powinien uwzględnić cel (i warto stosować warsztatowe, angażujące ludzi aktywności). Plan powinien być też drogą dotarcia do zamierzonego efektu. Produkty muszą być jasne i konkretne. Musisz wiedzieć, kiedy spotkanie należy uznać za udane (produkty zostały wypracowane). Musisz wiedzieć też, co zrobić po spotkaniu.